Denis Thatcher

SONY DSCDenis Thatcher urodził się w 1915 roku w Londynie.

Uczęszczał do szkoły z internatem Mill Hill Sixth Form College. Formalnie wyznawał anglikanizm. Jego dziadek produkował środki chwastobójcze w Nowej Zelandii, a jego ojciec przeniósł się w młodości do Anglii. Założył rodzinną firmę Atlas Preservatives. Denis pracował w niej od 1933 roku, przechodząc przez wszystkie szczeble zatrudnienia, zaczynając od najniższych. W czasie II wojny światowej został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego i doszedł do stopnia majora. Nigdy nie brał jednak udziału w bezpośrednich walkach. W 1941 roku poznał Margaret Kempson i ożenił się z nią rok później. Wojna oddaliła ich jednak od siebie i szybko się rozwiedli. Denis starał się ukrywać ten epizod swojego życia.

W latach pięćdziesiątych sprzedał rodzinny interes firmie Castrol, a kiedy została przejęta przez Burmah Oil Company, objął w niej funkcję dyrektora terenowego do spraw kontroli i planowania. W 1975 roku odszedł na emeryturę. Jego druga żona, Margaret, w tym samym roku objęła przywództwo partii.

Poznali się w 1949 roku, na przyjęciu. Ona była młodą chemiczką, on przedsiębiorcą z branży chemicznej. Ona miała 23 lata, on 34. Pobrali się 13 grudnia 1951 roku. Po dwóch latach Margaret urodziła bliźniaki i zdała egzaminy adwokackie. Środki finansowe jakimi dysponował Denis, pozwoliły jej na studia prawnicze i na rozwijanie kariery politycznej. Nie miała problemów z opłacaniem opiekunek i wysyłaniem dzieci do szkół z internatem. W 1991 roku, Denis został baronetem Thatcherem ze Scotney w hrabstwie Kent. Margaret stała się lady Thatcher.

Denis nigdy nie udzielił obszernego wywiadu, Zawsze żył w cieniu. Był uśmiechnięty i życzliwy, ale nie lubił dziennikarzy. Był pierwszym w historii mężem kobiety-premiera Wielkiej Brytanii. Przez całą polityczną karierę Margaret prowadził własne interesy, ale był zawsze tam gdzie go potrzebowała. Wiernie, dyskretnie i z pełną wyrozumiałością pełnił obowiązki męża pani premier. Jeśli jej gabinet miał dla niej złe informacje, najpierw zgłaszali się do do niego. Margaret i Denis nie zawsze się zgadzali, ale zawsze się szanowali. Przykładem ich różnicy zdań było stanowisko na temat kary śmierci. Denis był przeciwny, Margaret natomiast ją popierała. Słynna Żelazna Dama twierdziła, że bez Denisa nie dałaby rady. Sama przyznawała, że osiągnęła wszystko dzięki mężowi. Służył jej radą i komentarzem. a swoją mądrością dzielił się tylko z nią, a nie z całym światem.

Denis Thatcher zmarł 26 czerwca 2003 roku w Londynie w wieku 88 lat. Żona przeżyła go o 9 lat, przez które wspominała o nim codziennie.


Źródła:

„Margaret Thatcher. Portret Żelaznej Damy”; John Blundell; Wydawnictwo Zysk i S-ka; Poznań 2010; ISBN 978-83-7506-694-4

http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,96856,11065962,Margaret_Thatcher_nie_zyje.html

http://www.polskatimes.pl/artykul/804137,margaret-thatcher-byla-sto-razy-lepszym-politykiem-niz-matka-dla-swoich-dzieci-zdjecia,1,id,t,sa.html

Zapisz

Reklamy